Zatímco v předválečném období ji na svém těle objevily ženy až po padesátce, dnes přichází mnohem dřív. Navíc pomerančová kůže trápí čím dál víc lidí bez ohledu na věk, váhu, zaměstnání nebo pohlaví. Naštěstí existuje i čím dál tím víc možností, jak ji zlikvidovat.
„V malé míře ji můžeme pozorovat i u mužů, nejvíce postižené však bývají ženy,“ konstatuje MUDr. Ota Schütz. Důvodem rozšiřování tohoto onemocnění může být moderní životní styl, který je často hektický, uspěchaný a nezahrnuje moc pohybu. Místo toho, abychom chodili pěšky, jezdíme všude MHD nebo autem, v práci celý den prosedíme a místo procházky si s kamarádkou raději zatelefonujeme. Zkrátka nemáme čas.“ A tak na nás celulitida cení zuby z každého zrcadla. Zvlášť dobře vidět bývá ve zkušební kabince. Někdy nás ten pohled dokonce donutí složit přísahu, že tu krásnou minisukni si koupíme, až když zlikvidujeme ohavné dolíčky na stehnech. Naštěstí nejsme proti nim zcela bezbranné. Připravte se však na doživotní boj. A jakmile jednou polevíme, hned bude mít celulitida zase navrch.
Viníci? Genetika trochu, životní styl hodně
Celulitida, to jsou více či méně viditelné hrudky v tukových buňkách v podkoží. Nejčastěji se objeví na stehnech, hýždích a na břiše. Pokud by nám nestačila vlastní zkušenost (a kromě toho se o ní dříve nebo později začne mluvit skoro v každé ženské společnosti), závažnost tohoto problému potvrzuje i statistika. Její údaje tvrdí, že v životě potká až 90 procent žen, a to dokonce i těch, které zdravě jedí, pohybují se, dodržují pitný režim a nemají nadváhu. Za to může estrogen, tedy hormon, který má rád, když se tělo pěkně obaluje tukem. A to, že celulitida víc trápí ženy než muže, je dáno jejich vazivovou tkání. Má jinou strukturu a vlákna jsou uspořádána podélně kolem tukových buněk, zatímco mužská jsou překřížená jako mřížka. Ženské tukové buňky žen mají kulovitý tvar a při zvětšování se tlačí směrem vzhůru. Vazivo je velmi pružné, a proto umožňuje rostoucím tukovým buňkám zvětšovat objem. Tato jejich vlastnost je důležitá v případě těhotenství. U mužů jsou tukové buňky plošší a rozšiřují se vodorovným směrem.
„Celulitidu způsobuje nedostatečnost pojivové tkáně. Podkožní prostor se přeplňuje tukovými buňkami a tím dochází ke kompresi drobných cévek. Zůstává-li tento tlak dlouho, přestává v cévách proudit krev a brzy se začne objevovat tzv. pomerančová kůže,“ vysvětluje doktor Schütz.
Na tom, zda celulitida je, či není dědičné onemocnění, se neshodnou ani odborníci. Jedni tvrdí, že ano, druzí se domnívají, že sklon k ukládání tuku není geneticky daný, ale dědičné může být oslabení vaziva a také nezdravý životní styl.
Nevěřte internetu, ale lékaři
Nic ale není ztraceno, když nenecháme celulitidu dojít až do stupně, kdy už je těžko kontrolovatelná. Preventivních, ale i léčebných možností je mnoho. A určitě není od věci se nejdříve poradit s lékařem, protože celulitida je nemoc. „Ženy často zkoušejí nejrůznější domácí recepty na krásu, rady kamarádek nebo nevědomky přijmou klamavé informace z internetu, které jim slibují rychlé a zaručené úspěchy za krátkou dobu. Pokud si uděláme jednoduchou rovnici, nikdy nemůžeme postavit rovnítko mezi rychlé úspěchy a minimum práce. Nehledě na to, že kamarádky většinou nejsou odbornice a příspěvky v internetových diskusích také nelze brát příliš vážně. I tak se ale často nechají ženy zlákat vidinou brzkých výsledků. Většinou se však vůbec nic nezmění, nebo si naopak ještě přihorší,“ varuje odborník.
Nejlepšího výsledku dosáhneme kombinací tří hlavních věcí: je to racionální výživa (dostatek vlákniny, vypuštění chemicky upravených a konzervovaných potravin), vhodný pohyb a speciální přístrojové masáže. Samotné léčbě by ale mělo předcházet lékařské vyšetření, po němž se stanoví léčebný program podle individuálního postižení.
CO TEDY ZABERE NA CELULITIDU?
Přístrojová masáž
Tukové buňky musíme prohánět, nesmíme jim dát příležitost, aby se „nafukovaly“. Skutečně dobré výsledky přináší lipomassage přístrojem LPG. Při ošetření se tukové buňky štěpí a uvolňují, následně jsou vyloučeny z těla ven. K tomu je třeba samozřejmě povzbudit lymfatický systém, který se na procesu vyloučení tukových buněk podílí. To obstará právě ona přístrojová masáž. Ošetření je bezbolestné a probíhá ve speciálním oblečku. Kúra spočívá v min. 10 masážích po 30 minutách s jednodenním odstupem; pro udržení dobrého stavu je třeba ji jednou ročně zopakovat.
Kúra vás přijde na cca 10 000 Kč, každý rok je třeba si ji zopakovat.
Rázová vlna
Ráznějším pomocníkem, ale zároveň trochu bolestivým, je rázová vlna. Je založena na mechanickém uvolnění pojivové tkáně, takže se přechodně zvětší propustnost buněčných membrán, které aktivují enzymy štěpící tuky, zvýší se průtok krve a zlepší buněčný metabolismus. Nový kolagen zpevní pojivovou a svalovou tkáň i kůži. Zákrok má velký význam i jako prevence v počáteční fázi celulitidy. Zlepšení je pozorovatelné po 3 až 6 ošetřeních, optimální je série 10 až 12 sezení během 5 až 6 týdnů.
Dobrá prevence v počáteční fázi, cena 10 až 12 000 Kč.
Další metody přístrojové léčby
• Radiofrekvence bojuje proti celulitidě velkým množstvím energie vyslané do podkoží, kde působí na kolagenová vlákna; nastartuje se tak přirozený proces obnovy tkání a zlepší se i vzhled kůže. Pro dlouhodobější efekt je potřeba několika zákroků v menším časovém rozmezí. Stimuluje kolagen, což je výhodné nejen pro boj s celulitidou. Kúra vyjde na cca 10 000 Kč.
• Přístroje na bázi ultrazvuku narušují tukové buňky, rozpuštěný tuk se pak odvádí ultrazvukovou drenáží. Příliš ale nezpevní svaly a kůži, proto je dobré kombinovat s laserem. Cena jednoho ošetření cca 3000 Kč.
• Při injekční lipolýze se do partie postižené celulitidou aplikuje lipid fosfatidylcholin, který tuk štěpí na malé části. Ošetření má dobré výsledky jen při nižším stupni celulitidy, při rozsáhlém postižení nepomůže. Cena za 1 ošetření cca 2000 Kč.
• Lymfatické drenáže příznivě ovlivňují pohyb lymfy, zrychlí metabolismus, a tedy i projevy celulitidy. Využít můžeme ruční i přístrojovou, ruční je samozřejmě dražší, vyjde asi na tři stovky, přístrojová na polovinu této sumy. Ošetření u odborníků můžete doplnit o domácí péči s žehličkou na celulitidu (cca 8000 Kč). Přístroj je navržený tak, že se dá použít na různé části těla, každá se masíruje denně po dobu pěti minut. Pulzující galvanický proud stimuluje pokožku a zrychluje proudění tělních tekutin.