Praha 21. října (ČTK) – Kosmetičky na jaře i nyní zastihlo vládou nařízené uzavření provozů kvůli zamezení šíření koronaviru v hlavní sezoně. První vlnu většina salonů překonala, teď by mohly některé skončit. V poslední době se z důvodu platných opatření i růstu počtu nakažených potýkaly s poklesem návštěvnosti, která byla o třetinu až polovinu nižší. ČTK to dnes řekla tajemnice Unie kosmetiček Anna Menzelová ml.
Nejvyšší sezona je u kosmetických služeb podle Menzelové od března do května a následně od října do prosince. V polovině března musely kosmetické salony zavřít provozy poprvé, obnovit fungování mohly 11. května. Procento kosmetiček, které musely po první krizi činnost ukončit, nebylo podle unie vysoké. Letošní léto bylo totiž podle Menzelové silnější než v předchozích letech, ztrátu se tak podařilo snížit. Nyní už ale bude situace jiná. Pokud bude zákaz provozu trvat déle než do avizovaného 3. listopadu, může to pro některé salony znamenat krach, řekla dále.
Klientů podle Menzelové v poslední době ubývalo. Někteří rušili rezervace kvůli osobním obavám, jiní byli v preventivní karanténě, další prodělávali onemocnění covid-19. Mnoho žen také zůstalo doma kvůli on-line výuce dětí a plánované ošetření musely odříct.
Získat přitom zpátky důvěru klientů nebylo snadné. Někteří podle Menzelové návštěvu dlouho odkládali a přišli poprvé po dlouhé době až v září. I nyní po dalším uvolnění se podle Menzelové dá čekat, že návrat důvěry bude velmi pozvolný.
Vláda měla podle Menzelové nařízení o uzavření oznámit alespoň s týdenním předstihem, aby se na něj bylo možné připravit. Část klientů by bylo možné přeobjednat na dřívější termíny, prostor by k tomu podle Menzelové kosmetičky měly. Takto na poslední chvíli je to pro ně velmi stresující, klienty musejí odvolávat, přitom někteří dojíždějí i ze vzdálených míst. Jediným pozitivem na vyhlášených opatřeních je podle Menzelové to, že nebyl zakázán prodej kosmetiky.
Podnikatelé ze zasažených odvětví mohou žádat o příspěvek na komerční nájem, na mzdy, živnostníci mají nárok na kompenzační bonus 500 korun na den. Kompenzace nejsou podle Menzelové dostačující. Nejedná se podle ní však jen o finance. Mnoho kosmetiček činnost vykonává kvůli sociálnímu kontaktu, práce je baví. Dodržují vysoké hygienické standardy a chtějí pracovat, doplnila.